Výhody a nevýhody laserových tiskáren: Porovnání s jinými typy
Ať hledáte tiskárnu domů, do kanceláře, na fotografie, nebo obyčejný text, vždy máte na výběr z nepřeberného množství modelů. Hlavní dvě kategorie, mezi kterými se budete rozhodovat, jsou ovšem inkoustové a laserové tiskárny. V tomto článku se blíže podíváme na ty laserové a představíme jejich výhody a nevýhody oproti ostatním typům.
Jak fungují laserové tiskárny
První laserová tiskárna spatřila světlo světa v roce 1971, kdy ji představila společnost Xerox. Dnes jsou laserové tiskárny jedny z nejčastěji pořizovaných tiskáren do domácností i do kanceláří. Jsou totiž velmi rychlé, nabízejí tisk více stránek na jeden list papíru, lze na nich tisknout oboustranně a náklady na tisk jsou oproti jiným typům spíše nižší.
Laserová tiskárna je poměrně složitý stroj, který pro tisk využívá laserové paprsky. Uvnitř tiskárny se nachází fotocitlivý, většinou kovový válec (například selenový), který při osvitu laserovým paprskem mění elektrický náboj.
Toner
Na list papíru se při tisku přenáší tiskařský prášek, kterému se říká toner. Jde o suchou jemnou směs plastových částic, uhlíku a barviv. Toner se po osvitu požadovaného textu nebo obrazu přenese na papír, kde se zažehlovacím válcem zapeče a vytvrdí. Tak vznikne otisk.
Barva tisku
Při pořizování laserové tiskárny je důležité zvážit, zda budeme chtít tisknout jen černobíle, nebo barevně. To závisí na volbě náplní do tiskárny, tzv. tonerových kazet. Součástí každé laserové tiskárny je černý toner, černobíle tedy dokáže tisknout každá laserová tiskárna.
Pro barevný tisk je zapotřebí tonerových kazet, které využívají barevný model CMYK (Cyan jako azurová, Magenta jako purpurová, Yellow jako žlutá a Key jako klíčová černá). Výsledné barvy však v případě laserových tiskáren nejsou tak živé jako u jiných typů, proto nejsou laserové tiskárny nejlepší volbou pro tisk fotografií nebo grafických designů.
Přečtěte si také náš článek: Jak vybrat domácí tiskárnu: hlavní parametry výběru
Výhody a nevýhody laserových tiskáren
Jak již bylo řečeno, laserové tiskárny jsou dnes jedním z nejpoužívanějších a nejvyhledávanějších typů tiskáren pro nejrůznější účely. Je to dáno zejména náklady i rychlostí tisku, což je zásadním faktorem pro ty, kdo tisknou ve velkém. Jsou uživatelsky vstřícné, jejich údržba ale není jednoduchá. Pojďme si podrobněji představit výhody a nevýhody laserových tiskáren.
Výhody laserových tiskáren
Laserové tiskárny nabízejí několik hlavních výhod:
-
Vysoká kvalita a ostrost tisku – Výsledný tisk je kvalitní a detailní. Barevný tisk umožňuje tisk tabulek i grafů.
-
Rychlost tisku – Laserové tiskárny tisknou rychle i ve velkých objemech a na rozdíl od inkoustových se „nezadýchávají“.
-
Rychlý oboustranný tisk – Laserové tiskárny umožňují automatický oboustranný tisk a tisk více stran na jeden list.
-
Trvanlivost tisku – Tisk je odolný vůči poškození. Tonery do tiskáren v porovnání například s inkoustem drží a nezasychají. Náplň proto vydrží, dokud se nevypotřebuje, což je většinou dáno počtem stran k vytištění.
-
Nízké provozní náklady – Tonerové kazety jsou v porovnání s inkoustem levnější, a tak tisk na laserové tiskárně stojí i ve velkém objemu méně.
Nevýhody laserových tiskáren
Stejně jako jiné typy tiskáren mají i laserové tiskárny své nevýhody:
-
Pořizovací cena – Pořizovací cena laserové tiskárny je vyšší než například u inkoustových tiskáren. Při nákupu náplní, tedy tonerových kazet, však může uživatel zvážit, zda pořídí originální náplně dané výrobcem, nebo zvolí levnější alternativní tonerové kazety vyrobené jiným výrobcem či repasované tonerové kazety.
-
Poruchovost a náklady na opravu – Laserové tiskárny jsou uživatelsky vstřícné, pokud se však něco pokazí a nefungují tak, jak mají, je většinou zapotřebí rozebrat celou laserovou jednotku. Za tímto účelem je vždy lepší zavolat technika, aby nedošlo k nevratnému poškození.
-
Čas na zahřátí – Laserová tiskárna není hned po zapnutí připravena k použití, ale potřebuje čas na zahřátí.
-
Nekvalitní tisk fotografií – Není určena k tisku kvalitních obrázků a fotografií. Je vhodná spíše na tisk textu, grafů a tabulek, kde nejsou zapotřebí živé barvy. Barevné laserové tiskárny tisknou oproti černobílým obvykle kvalitněji, mají však vyšší náklady na provoz a také vyšší pořizovací cenu.
Tiskáren existuje několik základních typů, přičemž každý z nich má své výhody a nevýhody. Při výběru té správné tiskárny tak záleží především na tom, co od ní očekáváte a jaký typ dokumentů budete nejčastěji tisknout. Chcete si o tom přečíst více? Pak by vás mohl zaujmout také náš článek: Jaké jsou výhody a nevýhody různých typů tiskáren, jako jsou inkoustové, laserové, 3D a multifunkční?
Laserová vs. inkoustová tiskárna
Dříve se do domácností spíše pořizovaly tiskárny inkoustové. Důvodem bylo mimo jiné i to, že inkoustové tiskárny kvalitněji tisknou obrázky a fotografie. Laserové tiskárny jsou navíc často větší a těžší než ty inkoustové a v domácím prostředí tak zabíraly více místa. Výběr modelů a typů tiskáren však dnes nabízí tolik možností, že i laserové tiskárny se dnes častěji pořizují i do domácností.
Počáteční náklady na pořízení laserové tiskárny jsou sice vyšší než u inkoustové, ale náklady na stránku jsou při samotném tisku nižší. Pokud tisknete velké množství především textových dokumentů, pak se vám laserová tiskárna i přes vyšší počáteční cenu vyplatí.
Přečtěte si také náš článek: Jak ušetřit na tisku: rady na snížení spotřeby inkoustu, toneru a papíru
Oproti inkoustovým tiskárnám jsou ty laserové navíc rychlejší. Další předností laserové tiskárny oproti inkoustové je i životnost náplně. Toner totiž na rozdíl od inkoustu nezasychá, a proto jej lze používat dlouhodobě. Pokud vám ale jde o tisk kvalitních obrázků a fotografií, pak je pro vás pravděpodobně lepší volbou inkoustová tiskárna.
Laserová vs. sublimační tiskárna
Sublimační tiskárna stejně jako laserová tiskárna nabízí vysokou kvalitu a ostrost tisku. Tisk je zároveň velmi odolný vůči mechanickému nebo chemickému poškození. Náklady na pořízení sublimační tiskárny jsou však vyšší než u laserových nebo inkoustových tiskáren.
Sublimační tiskárny jsou mezi uživateli oblíbené především kvůli zachování živých barev a konkrétních detailů. Jsou tedy na rozdíl od laserových tiskáren ideální pro tisk obrázků a fotografií. Oproti laserovým tiskárnám jsou ty sublimační v podstatě bezúdržbové a minimálně poruchové, protože obsahují minimální množství pohyblivých částí.
Zajímá vás více o tom, jak fungují sublimační tiskárny? Přečtěte si také náš článek: Technologie sublimace tisku: Jak funguje a kde se používá
Laserová vs. LED tiskárna
LED tiskárny fungují na podobném principu jako laserové tiskárny. Rozdílem je, že laserové paprsky jsou v tomto případě nahrazeny řadou nebo maticí LED diod v blízkosti válce, které pokrývají celou jeho šířku, tedy ozařují prakticky jeden celý řádek.
LED tiskárny jsou tak kompaktnější a minimalizuje se jejich velikost. Současně mají méně mechanických částí, takže by měly být oproti klasickým laserovým tiskárnám méně poruchové. Při problému s tiskem stačí u LED tiskáren otevřít kryt a diody hadříkem očistit. U laserových tiskáren je naopak zapotřebí rozebrat celou laserovou jednotku.
Tento typ tiskáren má vyšší rychlost tisku, což je vhodné pro tisk více dokumentů. Zároveň mají LED tiskárny schopnost měnit intenzitu vyzařovaného světla, čímž lze dosáhnout různých odstínů barev a jemnějších přechodů než u standardních laserových tiskáren.