Nejlepší notebooky pro práci z domova: Co hledat při výběru notebooku pro home office
Jedním z nejčastějších pracovních benefitů poslední doby je možnost práce z domova. Pokud daná profese nevyžaduje vaši každodenní přítomnost na pracovišti, často dostanete možnost vykonávat svou práci prakticky odkudkoliv, kde se cítíte příjemně. To je na jednu stranu skvělé, na druhou je ale nutné počítat s tím, že se i pro práci z domova budete muset vybavit kvalitními pomůckami – zejména notebookem, který vám práci na home office usnadní.
Počítač k práci z domova
Ačkoliv je možnost práce z domova stále častějším benefitem nejen soukromých společností, ale také některých státních institucí a úřadů, není vždy zvykem, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci i nezbytné pomůcky jako počítač, telefon nebo třeba tiskárnu. Mnoho společností spoléhá na to, že zaměstnanec už těmito přístroji disponuje, případně mu na jejich pořízení něco málo přispějí – výběr zařízení je ale často na něm.
Faktory ovlivňující výběr
Při výběru vhodného počítače pro tzv. home office je zapotřebí zvážit několik klíčových faktorů. Pokud přemýšlíte koupi nového laptopu k práci z domova, položte si nejdřív ze všeho následující otázky:
-
Jak často budu z domova pracovat? Denně, či jen sporadicky?
-
Kolik času u obrazovky strávím?
-
Pracuji s texty, tabulkami, grafikou?
-
S kolika programy současně budu pracovat?
-
Budu pracovat skutečně z domova ,nebo spíše z kavárny, ve vlaku či v přírodě?
-
Potřebuji ke své práci přístup k internetu?
-
Potřebuji přístup k tiskárně, ke skeneru nebo dalším zařízením?
-
Jaké vstupy by měl můj počítač mít? S čím jej budu propojovat?
Kritéria pro výběr notebooku pro home office
Po zodpovězení výše uvedených otázek budete mít lepší přehled o tom, co od notebooku potřebujete a které parametry pro vás budou nejdůležitější. V tuto chvíli se můžeme podívat na to, co byste měli při výběru zařízení k práci z domova brát v potaz.
Výkon
Při výběru nového laptopu by vás měl zajímat především jeho výkon. V tom hraje roli procesor počítače, jeho kapacita a paměť RAM nebo také velikost úložiště.
Pro práci z domova je vhodné mít notebook s moderním procesorem, ideálně Intel Core i5/i7 nebo AMD Ryzen 5/7. Tyto procesory jsou dostatečně výkonné nejen pro klasické kancelářské práce, ale i videokonference, grafiku a nezaskočí je ani to, když budete plnit více úkolů najednou.
Co se paměti RAM týče, doporučuje se minimálně 8 GB RAM. Pro náročnější operace, jako jsou grafické programy, je lepší 16 GB RAM, a pokud potřebujete pravidelně pracovat s multimediálními soubory nebo si chcete po práci zahrát hry, není na škodu ani 32 GB RAM..
Co se týče úložiště, pro práci s větším množstvím dat a souborů přímo v notebooku je vhodné zvolit 512 GB nebo více. Pro základní použití, obzvlášť pokud pracujete s většinou souborů online, však postačí i kapacita 256 GB. Pro rychlejší start systému a rychlejší načítání aplikací je vhodný SSD disk, který je rychlejší než HDD.
Displej
Výběr displeje by měl zohledňovat náplň a účel práce. Pokud pracujete s textovými soubory a tabulkami, pak je pro vás tento parametr podružný. Pro práci s grafikou, barvami nebo fotkami je ovšem displej rozhodující. Vhodný je například tzv. IPS displej. Jde o variantu technologie LCD, která nabízí širší pozorovací úhly a věrnější barvy. Jsou ale zároveň dražší. Dobré je, když notebook má antireflexní vrstvu nebo technologie, které redukují modré světlo a celkově šetří zrak.
Je obvyklé, že má člověk k práci otevřeno více oken či náhledů, s nimiž současně pracuje. Pokud je to i váš případ, pak je pro vaše pohodlí zásadní velikost displeje. Čím větší displej, tím lépe se vám bude dělat více věcí najednou. Notebook je ale pak větší a těžší pro další přenášení. Proto pokud s notebookem plánujete často cestovat, hledejte displej o velikosti 13–15 palců, který je poměrně lehký a zároveň nabízí dostatečný pracovní prostor. Standardem pro kvalitní obraz je rozlišení Full HD (1920x1080), kterým dnes disponuje většina notebooků.
Některým lidem vyhovuje při práci dotykový displej, jímž však disponují jen některé modely. Pro větší pohodlí pak můžete připojit k notebooku ještě druhý monitor či externí obrazovku.
Velikost, hmotnost a vzhled počítače
Pokud budete často notebook přenášet, je vhodné hledat spíše menší a tenčí model do 1,5 kg. I v tomto ohledu hraje roli i výše uvedená velikost displeje. Hmotnost, velikost a také materiál, ze kterého je notebook vyroben, pak mají vliv na celkový design počítače. Ten ale pro práci na home office zpravidla nepatří k nejdůležitějším parametrům.
Baterie
Kapacita a výdrž baterie mohou pro některé uživatele hrát při výběru zásadní roli – a pokud plánujete často pracovat mimo domov, pak se to týká i vás. Pro celodenní práci by měla být minimální výdrž baterie alespoň 8 hodin. Při výběru notebooku tedy zvažte, zda budete pracovat skutečně z domova, kde máte pravděpodobně přístup k zásuvce, nebo i z míst, kde nebude možné notebook snadno dobít.
Klávesnice, myš a touchpad
Velikost notebooku často souvisí i s tím, jakou má klávesnici. Různé typy notebooků mají různé rozložení kláves a různé způsoby ovládání. Zvažte, zda je pro vás rozložení klávesnice pohodlné, zda se vám klávesy dobře mačkají a také jestli potřebujete zvlášť numerickou část klávesnice. Některé laptopy nabízejí také podsvícenou klávesnici, která je vhodná při práci ve slabém osvětlení, například při noční cestě vlakem. Také zohledněte, zda budete hledat notebook s touchpadem, nebo zda si k notebooku připojíte externí myš a touchpad vůbec nepotřebujete..
Konektivita, porty a další funkce
Při výběru počítače pro práci z domova je zapotřebí zamyslet se nad tím, jaké porty budete potřebovat (například USB-A, USB-C, HDMI, čtečka SD karet). Záleží tedy na tom, jaká další zařízení plánujete k notebooku připojovat – myš, klávesnici, monitor, externí disk… Konektivita se ale dá řešit také replikátorem portů nebo dokovací stanicí.
Dnes je již obvyklé, že notebooky disponují kamerou a vestavěnými mikrofony. I tento faktor při výběru vezměte v potaz, obzvlášť pokud vaše práce vyžaduje častou komunikaci prostřednictvím videohovorů. I zde ale platí, že si můžete pořídit externí, zpravidla kvalitnější zařízení včetně videokamery, mikrofonu nebo sluchátek.
Operační systém a bezpečnostní software
Před výběrem konkrétní značky notebooku je nutné vybrat operační systém, který budete k práci potřebovat. To se odvíjí jak od uživatelských preferencí a dosavadní zkušenosti, tak od kompatibility s používaným softwarem, dalšími zařízeními a aplikacemi, bez kterých se neobejdete. Vybírat budete pravděpodobně hlavně ze systémů Windows a macOS.
V mnoha společnostech i školách je dnes nejvyužívanější systém Windows, jehož velkou výhodou je propojení s kancelářskou sadou Microsoft Office (Outlook, Word, Excel, PowerPoint), s platformou SharePoint pro sdílení souborů nebo s aplikací Teams pro chat a videohovory.
Výhodou operačního systému naopak od Apple je vysoká optimalizace, díky které je práce na těchto zařízeních plynulá a rychlá. Další výhodou je pak rychlá synchronizace dat a provázanost systémů s iPady a iPhony. Je ale potřeba počítat s tím, že si za tento nadstandard trochu připlatíte.
Některé notebooky také disponují vestavěnými bezpečnostními funkcemi, jako je čtečka otisků prstů nebo kamera s infračerveným senzorem pro přihlášení pomocí Windows Hello. Pokud pracujete s citlivými informacemi, ke kterým by se neměl nikdo jiný dostat, pak zohledněte i tento faktor.
Kolik stojí notebook pro home office
Není pravidlem, že vám počítač pro práci z domova zajistí váš zaměstnavatel. V některých případech vám může poskytnout podporu při výběru či koupi nového zařízení pro práci, ale je obvyklé, že pokud notebook používáte i mimo pracovní dobu, pak si jej do značné míry hradíte sami.
Při výběru vhodného notebooku pro práci z domova proto zvažte i to, kolik můžete a chcete do zařízení investovat i s ohledem na výše uvedené faktory. Bez problému pořídíte notebooky v řádu jednotek tisíc, ale ceny těch opravdu kvalitních se běžně pohybují ve vyšších desítkách tisíc – v podstatě za každou další nadstandardní výbavu, kterou od počítače požadujete, si připlatíte.
Nejlepší notebooky pro home office
Počítač či notebook pro práci z domova by měl jednoduše splňovat vše, co od něj potřebujete. A když se při výběru necháte vést parametry, které jsme uvedli, pak ho určitě najdete. Můžete se ovšem také inspirovat aktuálně nejlepšími notebooky pro práci z domova podle uživatelských recenzí:
-
Apple MacBook Air 13 M3 nebo M1 – MacBooky jsou obecně velmi rychlé, výkonné a spolehlivé. Pořizovací cena je však vyšší.
-
ASUS Zenbook DUO OLED – Počítače z řady Zenbook jsou elegantní, výkonné a rychlé. Nabízejí optimální výkon za přijatelnou cenu.
-
ASUS VivoBook 14 – Notebooky řady Vivobook jsou náročné na grafiku a nabízejí přesný a živý obraz.
-
Dell Vostro nebo Latitude – Pracovní notebooky značky Dell jsou uživatelsky přístupné a nabízejí několik typů řad určených pro různé profese a způsoby použití.
-
HP ProBook 455 G8 – Notebooky značky HP jsou uživatelsky vstřícné a oblíbené.
-
Lenovo ThinkBook 15 G4 – Notebooky ze série ThinkBook jsou odolné, spolehlivé, lehké a mají pěkný design.