Jaké jsou výhody a nevýhody různých typů tiskáren, jako jsou inkoustové, laserové, 3D a multifunkční?

02.01.2024
Stanislav Kropáček

Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny se světu poprvé představily už v 70. letech. Od té doby je výrobci neustále vylepšovali až do dnešní podoby, se kterou se setkáte v řadě domácností i kanceláří. 

Jejich princip spočívá ve vytlačování drobných kapiček inkoustu (cca o velikosti 35 pl) na papír, kde se z nich vytváří text či obrázky. V současné době existují dva hlavní typy inkoustových tiskáren – termální a pizoelektrické. 

Termální inkoustové tiskárny

Termální tiskárna používá drobná tepelná tělíska, která vytvářejí teplo a tím zahřívají inkoust. Jak se inkoust zahřeje, vytvoří se bublinka, která vytlačí inkoust na papír.

Piezoelektrické inkoustové tiskárny

Pizoelektrická inkoustová tiskárna využívá pizoelektrické krystaly v blízkosti trysek. Krystaly vlivem elektrického napětí mění svůj tvar a vyvolávají tlakovou vlnu, která následně vytlačí inkoust z trysky na papír. 

Inkoustové tiskárny využívají systém barevných inkoustů, jejichž kombinací pak míchají ostatní barvy a jejich odstíny. Nejčastější je kombinace azurové, purpurové, žluté a černé. 

U novějších inkoustových tiskáren se také můžete setkat s tzv. systémem průběžného doplňování inkoustu. V takovém případě je tiskárna vybavena vnějšími zásobníky, do kterých se inkoust doplňuje přímo. Toto řešení je především výrazně levnější než klasické inkoustové cartridge.

blok produktů

Výhody inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny patří k velmi oblíbeným typům. Mají totiž řadu výhod, díky nimž jsou pro velkou část uživatelů optimální volbou.

Vysoce kvalitní barevný tisk

Největší výhodou inkoustových tiskáren je zejména kvalita tisku. Inkoustové tiskárny vytvářejí kvalitní černobílé i barevné výtisky s vysokým DPI rozlišením a dobře vytisknou i ty nejmenší detaily. 

Univerzálnost

Inkoustové tiskárny si obvykle poradí s nejrůznějšími požadavky na tisk. Černobílý i barevný tisk, velké i malé formáty, fotografický papír nebo nezvyklé materiály by jim neměly dělat žádný problém. 

Cenová dostupnost

Mnoho lidí si inkoustové tiskárny kupuje v první řadě kvůli jejich nízké pořizovací ceně. To může být výhodné pro nenáročné uživatele, ale pokud je pro vás cena jedním z nejdůležitějších faktorů a tisknete spíše více, spočítejte si před koupí také náklady na inkoust.

Snadné používání

Inkoustové tiskárny se navíc poměrně snadno používají a nastavují. I proto jsou vhodnou volbou pro uživatele, kteří potřebují čas od času něco vytisknout a nechtějí se zatěžovat složitým nastavováním.

Nevýhody inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny s sebou ovšem nesou i několik nevýhod, které mohou být pro některé uživatele rozhodující.

Nákladný inkoust

Zatímco tiskárna samotná je poměrně levnou záležitostí, u náhradních inkoustových náplní už tomu tak není. Proto pokud tisknete větší množství dokumentů, nízká pořizovací cena se vám nakonec může kvůli inkoustu prodražit.

Pomalejší tisk

V porovnání s jinými technologiemi je tisk na inkoustové tiskárně o něco pomalejší. To sice nevadí při občasném tisku malého množství dokumentů, ale u velkého objemu už to může představovat problém.

Trvanlivost barev

Životnost inkoustu je relativně omezená a barva začne postupem času blednout. Inkoust je navíc rozpustný ve vodě, takže se barva může rozmazat, když dokument přijde do kontaktu s vodou. 

Údržba

Inkoustové tiskárny mohou být náročné na údržbu. Inkoust v tryskách totiž při delší neaktivitě zasychá a ucpává je, případně může vytékat na dno tiskárny. Tomu se dá částečně předcházet pravidelným používáním tiskárny.

Laserové tiskárny

Stejně jako inkoustové tiskárny i ty laserové už se používají dlouhá desetiletí. Fungují ale na trochu jiném principu. Základ laserové tiskárny tvoří kovový válec pokrytý vrstvou polovodiče.

Celý proces tisku začíná nabitím světlocitlivého válce kladným nábojem. Laserová jednotka vysílá paprsek, který vybíjí body na válci a vytváří tak elektrostatický obraz tištěné stránky. Jakmile vznikne tento obraz stránky, na válec je z tonerové kazety nanesen toner, suchý jemný prášek z pigmentových a plastových částic. 

Následně se obraz z toneru na válci přenese na papír, který je nabit na opačnou hodnotu než povrch válce. Přenesený toner na papíře pak prochází zapékací jednotkou, která působením tepla a tlaku roztaví částice toneru a trvale je nataví na papír. A my na něm pak dostaneme náš vytištěný text či obrázek.

Co je LED tiskárna

Možná už jste slyšeli i o LED tiskárnách. Ty využívají velmi podobné technologie jako laserové tiskárny a disponují srovnatelnými vlastnostmi. Hlavní rozdíl ovšem spočívá v tom, že LED tiskárna používá k vytvoření obrazu na světlocitlivém válci soustavu světelných diod (LED), zatímco laserová tiskárna pracuje s jediným laserovým paprskem. 

blok produktů

Výhody laserové tiskárny

I laserové tiskárny mají ve srovnání s jinými typy několik výhod, které z nich dělají oblíbenou volbu.

Rychlý tisk

Samotný tisk je na laserové tiskárně mnohem rychlejší než na inkoustové. Hodí se proto do vytíženějších kanceláří a pro náročnější uživatele, kteří potřebují tisknout velké množství dokumentů.

Nízké provozní náklady

Vzhledem k tomu, že do laserové tiskárny není nutné doplňovat inkoust, zaručuje nižší provozní náklady a cenu za vytištěnou stránku. I to z ní dělá ideální volbu pro velkoobjemový tisk.

Nízká hlučnost

Laserová tiskárna funguje velmi tiše. Můžete se tak například v kanceláři spolehnout na to, že nebude představovat výrazný rušivý prvek.

Kvalita obrazu

Dokumenty z laserové tiskárny jsou ostré, precizní a nedochází u nich k rozmazání, se kterým se můžete setkat u některých inkoustových tiskáren. 

Nevýhody laserové tiskárny

Při nákupu laserové tiskárny je ovšem nutné počítat s potenciálními nevýhodami.

Vyšší pořizovací náklady

Inkoustová tiskárna je levnější na pořízení a drahá na provoz, laserová tiskárna tiskne s nižšími náklady, ale její pořízení může představovat vyšší investici. Vždy proto zvažte, který typ se vám vzhledem k vaší frekvenci tisku vyplatí.

Čas na zahřátí

Jakmile je laserová tiskárna připravená, tiskne rychleji než jiné typy. Problém ale může být to, že se nejprve potřebuje zahřát. Může se tak stát, že budete muset před tiskem pár minut počkat.

Nevhodná pro tisk fotografií

Laserové tiskárny obecně nevystihnou barevnost obrázků a fotografií tak dobře jako inkoustové tiskárny. Pro tisk fotografií, u kterých záleží na kvalitě, je proto laserová tiskárna nevhodná. 

3D tiskárny

3D tiskárny se také označují jako zařízení pro aditivní výrobu a jejich fungování se od inkoustových nebo laserových tiskáren výrazně liší – už jen tím, že místo obrazu na papíře vytvářejí trojrozměrné pevné objekty.

Jak funguje 3D tiskárna

3D tisk začíná nejprve vytvořením modelu pomocí speciálního softwaru. Jedná se o poměrně náročnou disciplínu, ale jakmile ji uživatel ovládne, může na 3D tiskárně vytvořit téměř cokoliv. Software následně model „rozřeže“ na tenké vodorovné vrstvy, podle nichž se bude tiskárna při tisku orientovat. 

V tiskárně se pak zahřívá plastové vlákno, vytlačuje přes trysku a vrstvu po vrstvě nanáší na objekt materiál. Vrstvy materiály se rychle spojují s předchozími a chladnou a tryska s každou vrstvou upraví výšku, ve které operuje, aby mohla dále tvořit model do výšky. Výsledkem je trojrozměrný model, který přesně odpovídá digitální předloze.

Typy 3D tiskáren

3D tiskáren existuje velké množství typů. Některé z nich se hodí na nenáročné domácí využití a dokážou vám vyrobit třeba drobnou hračku, zatímco jiné se využívají i pro výrobu zbraní, protéz i domů. Mohou se také lišit způsobem tisku. Nejčastěji se setkáte s dvěma typy 3D tiskáren – FDM a SLA.

3D tiskárny typu FDM

3D tiskárny typu FDM využívají vyhřívanou trysku, která vytlačuje roztavenou náplň a postupně z ní vytváří objekt. Výhodou tohoto typu je nižší pořizovací cena a rychlejší tisk, ale můžete si u ní všimnout i něco horší přesnosti.

3D tiskárny SLA

SLA tiskárny využívají laser k vytvrzování tekuté fotoreaktivní pryskyřice vrstvu po vrstvě. Jak materiál tuhne, vzniká postupně požadovaný objekt. SLA tisk je vysoce přesný a výrobky z něj jsou velmi hladké. Je ovšem potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

blok produktů

Výhody 3D tiskárny

3D tiskárny mají řadu nesporných výhod, díky kterým si v současné době získávají na popularitě.

Přizpůsobení

S 3D tiskárnou si můžete vyrobit více i méně komplikované předměty přesně podle svých představ. Výrobky z 3D tiskárny tak mohou posloužit jako designové prvky, praktické pomůcky nebo třeba nahradit chybějící části přístrojů, nábytku a podobně.

Rychlá výroba prototypů

Výroba prototypů je díky 3D tiskárně velmi rychlá. Designéři a inženýři tak mohou snadno testovat nové koncepty pomocí rychle vyrobených prototypů a součástek.

Spousta možností pro různé obory

3D tiskárny nabízejí širokou škálu možností a předpokládá se, že se jejich využití bude nadále rozšiřovat. Už v současné době se 3D tisk běžně používá k výrobě domů, zdravotnických pomůcek, ale i stravy pro astronauty.

Nevýhody 3D tiskárny

Navzdory mnohým výhodám ale 3D tiskárny mohou mít samozřejmě i několik nevýhod.

Vysoké náklady

Samotná 3D tiskárna je poměrně velkou investicí, a to i u těch nejlevnějších modelů. Podniky i jednotlivci by si proto měli před nákupem udělat jasno v tom, k čemu a jak často budou 3D tiskárnu využívat.

Nároky na dovednosti

Využívání 3D tiskárny vyžaduje alespoň základní znalosti softwaru, pomocí nějž se 3D modely navrhují. A pokud se chystáte navrhovat a tisknout složitější objekty, měli byste tento software skutečně dobře ovládat, jinak pro vás nemá 3D tiskárna význam.

Multifunkční tiskárny

Další možností, kterou oceníte zejména v kancelářích, je multifunkční tiskárna. Multifunkční tiskárna může být inkoustového nebo laserového typu. Liší se ovšem tím, že kromě tisku nabízí také možnost skenování, kopírování a výjimečných případech také stále ještě faxování

Multifunkční tiskárny jsou často vybaveny různými možnostmi připojení, které usnadňují uživatelům tisk a skenování – mohou například tisknout a skenovat na flash disk, odesílat skeny přímo na e-mail a podobně.

blok produktů

Výhody multifunkční tiskárny

Multifunkční tiskárny nabízejí oproti jednoduchým modelům spoustu výhod. Proto jsou také oblíbenou volbou v řadě kanceláří, podniků, ale i domácností.

Úspora nákladů

Pořízení multifunkční tiskárny je typicky levnější než koupě jednotlivých zařízení, jejichž funkcí zastoupí, zvlášť. 

Pohodlí

Multifunkční tiskárna především usnadňuje práci. Všechny kancelářské úlohy, jako je tisk, kopírování i skenování, tak vyřídíte jednoduše pomocí jediného zařízení.

Univerzálnost

Multifunkční tiskárna je oblíbenou volbou do kancelářských provozů nebo domácích kanceláří i proto, že zkrátka pokryje vše, co byste při práci mohli potřebovat. I když zrovna skenování tolik nevyužijete, vyplatí se mít skener k dispozici a nemuset v budoucnu, až ho bude potřebovat, řešit jeho přikoupení nebo výměnu tiskárny. 

Nevýhody multifunkční tiskárny

Multifunkční tiskárna samozřejmě může mít i několik potenciálních nevýhod, které je dobré vzít v potaz.

Vyšší pořizovací cena

Multifunkční tiskárna je přirozeně dražší než základní modely, které skenerem nebo kopírkou nedisponují. Pro uživatele, kteří tyto nadstandardní funkce využijí spíše příležitostně, tak může být pořizovací investice potenciální překážkou. Pokud byste ale měli pořizovat tiskárnu, kopírku i skener zvlášť, multifunkční tiskárna se jednoznačně vyplatí.

Složitější používání

I když je velké množství funkcí pro většinu uživatelů výhodou, může být používání dobře vybavené tiskárny pro některé zbytečně komplikované. 

Která tiskárna je pro vás ta pravá? 

V předchozí části jsme představili jednotlivé typy tiskáren, vysvětlili princip jejich fungování a nastínili jejich výhody a potenciální nevýhody. Je ale docela možné, že ve výběru té pravé tiskárny stále tápete. V takovém případě je tady pro vás náš stručný průvodce. Shrnuli jsme nejčastější typy uživatelů a požadavky na tisk a propojili je s typem tiskárny, který je pro danou situaci nejvhodnější. 

Běžné domácí využití

Pokud hledáte tiskárnu na doma, zamyslete se nejprve nad tím, jak moc ji využijete. Pokud vám jde především o příležitostný tisk textových dokumentů, úkolů do školy a jednoduché ovládání, vybírejte z inkoustových tiskáren. Jediné, co si u ní musíte ohlídat, je alespoň občasný tisk, aby vám v tryskách tiskárny nezaschl inkoust. Pokud očekáváte, že budete potřebovat také skenovat či kopírovat, pouvažujte o multifunkční tiskárně. 

Domácí kanceláře a malé podniky

Potřebujete pravidelně tisknout, kopírovat a skenovat především textové dokumenty, i když ne ve velkém objemu? Pravděpodobně vám jde v první řadě o efektivitu, nenáročnost a hospodárnost. Pořiďte si proto multifunkční laserovou tiskárnu, která se o všechnu práci postará a nebude mít vysoké náklady na tisk.

Velkoobjemový tisk

Hledáte-li spolehlivou tiskárnu do rušné kanceláře, ve které se tiskne na každodenní bázi a ve velkém rozsahu, poohlédněte se po laserové tiskárně. I přes vyšší počáteční investici je totiž při tisku velkého množství dokumentů úsporná, a navíc tiskne poměrně rychle. 

Pokud potřebujete zároveň skenovat a kopírovat, hledejte multifunkční tiskárnu. Nezapomeňte ale, že multifunkční tiskárna obvykle zvládne pouze jednu úlohu najednou, a tak pokud se u vás tiskne opravdu téměř nepřetržitě, může se vám vyplatit pořízení samostatné kopírky nebo skeneru.

Vysoce kvalitní tisk fotografií

Nejde vám o velký objem, ale hlavně o kvalitu tisku, zejména u barevných fotografií? Zvolte kvalitní inkoustovou tiskárnu, která věrně reprodukuje živost barev a detaily. Věnujte při tom pozornost maximálním rozměrům papíru, pokud máte v plánu tisknout i větší fotografie než A4.

Tip: Pokud potřebujete tisknout ve větších rozměrech než A3, hledejte mezi velkoformátovými tiskárnami. Ty si poradí i s formáty A2–A0.

Tisk 3D prototypů

Pokud je vaším cílem vytvářet trojrozměrné prototypy pro vývoj produktů nebo designové projekty, vyberte si 3D tiskárnu. Jak velkou a kvalitní 3D tiskárnu zvolíte, je pouze na vás a na tom, jaký typ modelů budete vytvářet.
biscuit
Aby se vám web dobře používal (Souhlas s cookies)

Pro co nejpohodlnější používání webu potřebujeme váš souhlas se zpracováním souborů cookies. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Povolit vše".

cog Nastavení cookies

Upravte si cookies dle vlastních preferencí.

angle_up Technické cookies - nezbytné pro správné fungování webu

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

angle_up Analytické cookies - Google Analytics měření návštěvnosti stránek a uživatele

Tyto cookies nám umožňují měřit výkonnost našich webových stránek a našich online kampaní. S jejich pomocí zjišťujeme počet návštěv, zdroj návštěv a další parametry. Shromážděné údaje zjišťujeme v agregované podobě, která nám neumožňuje údaje dohledat ke konkrétnímu uživateli. Pokud tyto cookies deaktivujete, nebudeme moci analyzovat výkonnost našich webových stránek a optimalizovat je pro co nejsnažší užívání.

angle_up Personalizované a reklamní cookies - pro zkušenost šitou na míru

Tyto cookies nám umožňují lépe cílit a vyhodnocovat marketingové kampaně.