Jak vybrat židli k počítači?
Vybíráte židli k počítači? Pokud na ní budete trávit více než jen pár hodin denně, pak byste její výběr neměli podcenit. Zatímco dobře vybraná kancelářská židle vám může zajistit komfort a zdravé držení těla, nevhodný nebo špatně nastavený model vám přinese pouze bolesti zad. Přečtěte si, na čem u kancelářské židle záleží a jak vybrat tu pravou právě pro vás.
Velikost sedáku
Při výběru začněte u velikosti sedáku. Vzhledem k tomu, že patří k mála věcem, které na židli nemáte možnost přizpůsobit, je důležité vybírat pozorně. Ani těsná, ani příliš prostorná židle přitom nejsou úplně ideální.
Šířka sedáku
Při výběru perfektně padnoucí židle proto nejdříve zjistěte rozměry sedáku – jednak od jednoho boku k druhému, jednak od předního okraje k zádové opěrce. Po bocích by vám na každé straně měly zbývat zhruba tři centimetry.
Délka sedáku
Po šířce se přesuňte k délce sedáku. Opět platí, že by měla být tak akorát. Abyste zjistili, jestli délka sedáku odpovídá, posaďte se na něj tak, aby se vaše křížová oblast zad dotýkala zádové opěrky – uvolněně a pohodlně, nemusíte se na opěrku natlačit. Mezi předním okrajem sedáku a vašim podkolením by v této poloze měla zůstat mezera opět o délce zhruba tři centimetry.
Nastavitelná výška
Výšku židle k počítači si většinou můžete snadno přizpůsobit. Ještě před koupí židle si ale ověřte, že je schopná vám vaši ideální výšku skutečně poskytnout, ideálně s určitou rezervou.
Jak správně sedět
A jak že byste měli na židli v optimálním případě sedět? Uvádí se, že by vaše stehna měla být rovnoběžně s podlahou, kolena by měla svírat 90° úhel a chodidla by měla být plně na zemi. Přijatelné je i to, když stehna od boků ke kolenům směřují lehounce dolů, ale ne moc.
Pokud byste židli měli nastavenou příliš vysoko, hrozí, že se budete sunout dopředu, abyste udrželi chodidla na zemi, což vede k nesprávnému držení těla. Špatně je i to, když je židle příliš nízká a kolena jsou výše než boky. Taková poloha nadměrně zatěžuje dolní část zad.
Náklon opěradla
Příjemnou funkcí, kterou dnes už v nějaké podobě nabízí většina kancelářských židlí, je možnost naklonění opěradla. Zatímco někteří lidé upřednostňují vzpřímené opěradlo, jiným může být naopak mírný náklon příjemnější. Vaše židle by ideálně měla nabízet možnost naklonění opěradla o 110–135 °. Praktickou vychytávkou je i uzamčení této funkce, díky kterému vás nepřekvapí nečekané zhoupnutí pokaždé, když se o opěradlo zapřete.
Přečtěte si také náš článek: Ergonomie na pracovišti – předcházejte bolesti šíje a krční páteře
Bederní podpěra
Přetížení bederní oblasti, tedy úsekem páteře přibližně mezi boky a hrudníkem, je mezi lidmi, kteří tráví většinu dne před počítačem, velmi častým problémem. Některé kancelářské židle proto poskytují bederní podpěru, případně mají opěradlo tvarované tak, aby podporovalo přirozený esovitý tvar páteře. Někteří ale naopak preferují židli s neutrálním tvarem opěradla a dokoupení bederní opěrky zvlášť.
Područky
Podpěrky rukou zdaleka nepatří k základnímu vybavení všech kancelářských židlí. Některé modely se prodávají úplně bez možnosti instalovat područky, k jiným si je můžete dokoupit a některé jsou područkami vybaveny hned v základu.
Područky mohou být důležitým podpěrným prvkem pro vaše předloktí, ramena i krk. Opět je ovšem důležité myslet na to, aby byly správně nastaveny. Příliš vysoko umístěné područky mohou vyvíjet zbytečné napětí na vaše ramenní svaly, a když jsou naopak příliš nízko, může to vést k bolesti v předloktí a zápěstí. Proto už dnes existuje několik druhů područek, které můžete nastavovat nejen výškově.
-
Pevné područky – Základním typem jsou pevné područky, které neumožňují žádné nastavení.
-
Odklápěcí područky – O něco pokročilejší variantou jsou područky, které můžete sklopit. K lepší ergonomii tato možnost sice nepřispívá, ale umožní vám například zasunout židli pod nízký stůl.
-
Výškově nastavitelné područky – U této varianty si můžete nastavit výšku područek, tedy směrem nahoru a dolů.
-
Područky s nastavením výšky a šířky – Kromě výšky můžete u těchto područek nastavit i šířku, tedy posouvat jimi do stran.
-
Područky s nastavením výšky a hloubky – U tohoto typu se k nastavení výšky přidává posun dopředu a dozadu.
-
Područky s nastavením výšky, hloubky a šířky – Poměrně komplexní jsou područky, které můžete upravit nahoru a dolů, do stran i dopředu a dozadu.
-
Područky s nastavením rotace – Další možností je pootáčení vrchní dotykové plochy opěrek do stran, což je praktické zejména při výraznějších změnách “směru” při práci, například s více monitory nebo u širší pracovní desky. Tato varianta se obvykle kombinuje s dalšími možnostmi nastavení.
-
3D područky – Tyto područky kombinují možnosti nastavení výšky, hloubky a rotace zároveň.
Materiál a polstrování
Od ergonomie se dostáváme k samotnému pohodlí. Židle k počítači se od sebe navzájem velmi výrazně liší také celkovou konstrukcí a čalouněním. A v tomto ohledu záleží především na vás a vašich preferencích.
Některé židle jsou spíše tvrdší, zatímco jiné mají příjemně měkké polstrování, židle se síťovaným opěradlem mohou poskytnout určitou prodyšnost a židle s koženým potahem zase působí elegantně. Je na vás, jakou variantu zvolíte. Pokud ale v židli trávíte převážnou část dne, snažte se upřednostnit pohodlí a ergonomii před prvními dojmy.
Co se týče materiálu konstrukce židle, budete mít pravděpodobně na výběr z dostupnějších plastových variant anebo dražších, zato robustnějších ocelových či hliníkových verzí.
Pohyblivost
I když se jedná o funkci, bez které se při práci pravděpodobně obejdete, může být pohyblivost židle, tedy kolečka a možnost otáčení, praktickou vychytávkou. Pokud používáte více monitorů nebo se často otáčíte, ať už hledáte dokumenty ve skříňce vedle stolu, nebo komunikujete s kolegy, pak se poohlédněte po židli, která vám otáčení umožní.
Jaká kolečka vybrat
Velmi praktická mohou být také kolečka. Jaký typ byste měli zvolit, záleží na povrchu, na němž bude židle stát/jezdit. Pro tvrdší povrchy volte spíše měkčí kolečka, která je nepoškrábou, zatímco po měkkých površích, jako je koberec, se vám bude lépe pohybovat na tvrdých kolečkách. Můžete také vybrat židli s uzamykatelnými kolečky, u které se nemusíte bát, že by vám při sedání podjela.
Vybírejte podle odolnosti
Co se týče pohyblivých prvků, vybírejte hlavně podle odolnosti jejich konstrukce. Časté otáčení nebo popojíždění totiž materiály velmi rychle opotřebovává, a pokud nejsou dostatečně odolné, hrozí vám, že budete za pár měsíců kupovat novou židli.
Příslušenství ke kancelářské židli
Výběrem té správné židle k počítači to ovšem mnohdy nekončí. Pokud chcete svůj komfort a ergonomii práce dotáhnout k dokonalosti, můžete svou kancelářskou výbavu obohatit o několik dalších doplňků.
Bederní opěrka
Doplňkem, který vám pomůže zdokonalit ergonomii vaší židle k počítači, je zádová nebo bederní opěrka. Můžete si vybrat z různých materiálů a stupňů tuhosti, které vám pomohou udržet záda ve správné poloze. Na výběr také máte mezi menšími variantami, které podpoří pouze vaši bederní oblast, a většími, které pokryjí celá záda.
Podnožka
I poloha vašich chodidel při sezení u počítače má vliv na držení těla a případné bolesti zad. Určitou úlevou proto může být podnožka, která vám pomůže zaujmout při sezení ideální, pohodlnou polohu. Podnožky bývají výškově nastavitelné, takže ji můžete přizpůsobit, aby skutečně pomáhala a neškodila.
Podložka pod židli
Jako prevenci poškrábání podlah můžete pod židli umístit také podložku. Ta vám navíc na měkkém povrchu usnadní manévrování a pohyb okolo stolu.
Přečtěte si také náš článek: Jak vybrat počítačovou myš?