Jak vybrat tiskárnu pro fotografy a grafické designéry
Chcete tisknout nádherné fotografie a grafické designy plné bohatých, autentických barev? Pak by vám kromě kvalitního fotoaparátu a grafického softwaru neměla chybět ani spolehlivá tiskárna. Podle čeho ale vybrat takovou, která splňuje vysoké nároky fotografů a grafických designérů? To se dozvíte v tomto článku.
Typ tiskárny pro fotografy a grafické designéry
Při výběru tiskárny pro fotografy a grafiky začněme typem tiskárny. V tomto případě před vámi stojí rozhodování mezi dvěma typy tiskáren – inkoustovou a sublimační. Existují samozřejmě i jiné typy tiskáren, ale pro tisk fotografií a kvalitních grafických tisků se spíše nehodí.
Hledáte spíše tiskárnu pro domácí použití? Přečtěte si také náš článek: Jak vybrat domácí tiskárnu: hlavní parametry výběru
Inkoustová tiskárna
Inkoustová tiskárna funguje tak, že na papír vytlačuje malé kapičky inkoustu, ze kterých vytváří výsledný text nebo obrázek. Oproti jiným typům tiskáren vyniká vysokým rozlišením a nabízí spoustu možností pro tisk, takže vás nebude omezovat například formátem papíru.
Výhody inkoustové tiskárny
✅ Inkoustová tiskárna nabízí fotografům a designérům řadu výhod:
✅ Vysoké rozlišení a přesná reprodukce barev
✅ Nabízí širokou škálu možností pro formát a typ papíru
✅ Vhodné pro tisk na různé typy médií, včetně plátna a výtvarného papíru
✅ Cenově dostupnější počáteční náklady ve srovnání se sublimačními tiskárnami
Nevýhody inkoustové tiskárny
Je ovšem potřeba počítat i s některými nevýhodami:
❌ Inkoust se může prodražit
❌ Inkoustová tiskárna vyžaduje údržbu, aby se neucpávaly trysky
❌ Kvalita výtisků se může časem zhoršit, pokud jsou vystaveny slunečnímu záření nebo vlivům okolního prostředí
Sublimační tiskárna
Sublimační tiskárna, která kromě papíru dokáže tisknout také na textil, plast a další materiály, používá k přenosu barvy teplo. Dokáže vytvářet kvalitní, výrazné výtisky s plynulými barevnými přechody.
Výhody sublimační tiskárny
Sublimační tiskárna má několik výhod, které fotografové a grafičtí designéři ocení:
✅ Ideální pro profesionální tisk fotografií
✅ Výtisky jsou odolné vůči vodě a méně náchylné k vyblednutí (ve srovnání s inkoustovou tiskárnou)
✅ Vhodná pro velkoobjemový tisk
✅ Vynikající přesnost barev a detailů
Nevýhody sublimační tiskárny
Přináší s sebou ale samozřejmě i několik nevýhod:
❌ Vyšší počáteční náklady ve srovnání s inkoustovými tiskárnami
❌ Omezení na specifické typy materiálu určené pro sublimační tisk
❌ Na rozdíl od inkoustové tiskárny, která se hodí i do kanceláře, není univerzální
Kvalita tisku fotografií a grafiky
Pokud vám jde především o fotografie a grafické tisky, u kterých záleží na věrné reprodukci, pak by vás při výběru fototiskárny měla jako jeden z prvních parametrů zajímat kvalita tisku. Tedy to, jak ostré detaily, přesné barvy a plynulé přechody můžete od svých výtisků očekávat. O tom vám hodně napoví rozlišení a přesnost barev, kterou vyjadřuje barevný gamut.
Rozlišení tiskárny
Rozlišení tiskárny vypovídá o tom, jak detailně se při tisku vytvářejí obrazy. Udává se v DPI (dots per inch, body na palec) a vyjadřuje, kolik jednotlivých bodů inkoustu tiskárna umístí na jeden palec (1 palec = 2,54 cm) obrazu. Vyšší DPI obvykle znamená více detailů na výsledných výtiscích.
Za hranici pro kvalitní fotografie a menší výtisky se považuje 300 DPI a vyšší.
Vyšší rozlišení ale nemusí být vždy nezbytně nutné. To, jaké má tiskárna DPI, má vliv na maximální velikost vašeho tisku při zachování kvality. Při tisku s vyšším DPI je na jeden palec použito více bodů, což vede k vyšší úrovni detailů, ale zároveň to snižuje možnou velikost tisku. Vždy záleží na typu grafiky, kterou budete tisknout, a na tom, odkud ji lidé budou pozorovat – proto se A5 letáčky tisknou klidně s 200 DPI, zatímco billboardy u dálnice mají jen okolo 25–50 DPI.
Přesnost barev a barevný gamut
Záleží samozřejmě také na tom, jak dobře dokáže fototiskárna reprodukovat barvy fotografie nebo grafiky, kterou tisknete. V ideálním případě by nemělo docházet k žádnému zkreslení nebo vyblednutí barev.
S tím souvisí takzvaný barevný gamut. Ten vyjadřuje, jaký rozsah barev dokáže tiskárna přesně reprodukovat. Čím širší gamut, tím živější a autentičtější barvy můžete od tiskárny očekávat.
Rychlost tisku fotografií a grafiky
Není to sice nejdůležitější parametr ze všech, ale pokud tisknete častěji nebo ve větším množství, může pro vás hrát roli. Rychlost tisku se měří ve stránkách za minutu (PPM) a jednoduše udává, jak rychle vám tiskárna vytvoří požadovaný výtisk. Přesná rychlost se samozřejmě může trochu lišit podle velikosti papíru, složitosti obrazu, který tisknete, a dalších faktorů.
Obecně platí, že inkoustové tiskárny jsou pomalejší než sublimační tiskárny a tisk vyšší kvality trvá déle než tisk nižší kvality. Pokud vám záleží v první řadě na kvalitě fotografií a tisků, dopřejte tiskárně čas a údajem o PPM se nijak netrapte. Pakliže potřebujete tisknout větší množství kusů v kratší lhůtě, věnujte i tomuto parametru pozornost.
Náklady na tisk fotografií a grafiky
Dalším důležitým parametrem, který by vás při výběru tiskárny pro fotografie a grafiku neměl minout, je nákladnost tisku. Cena tiskárny je jedna věc – ale v některých případech se vám mnohem víc prodraží tisk než samotné pořízení přístroje.
Při počítání nákladů vezměte v potaz hlavně cenu papíru a barev. Dlouhodobou cenu tisku můžete poměrně snadno odhadnout podle výtěžnosti kazet s barvou a počtu výtisků, které plánujete tvořit.
Zajímá vás, jak na tisku alespoň trochu ušetřit? Přečtěte si také náš článek: Jak ušetřit na tisku: rady na snížení spotřeby inkoustu, toneru a papíru
Připojení fototiskárny
V případě tohoto bodu se pravděpodobně zvládnete vlastnostem tiskárny sami trochu přizpůsobit, pokud nebude vybavena přesně tím typem připojení, který vyžadujete. Přesto vám ale dobrá konektivita tiskárny může usnadnit a urychlit práci.
Kabelové připojení
Tím nejjednodušším způsobem je staré dobré připojení pomocí kabelu. I tiskárny, které jsou schopné tisknout z cloudu nebo z mobilu, jsou ve většině případů stále ještě vybaveny i kabelem.
Nejčastějším typem je USB kabel, pomocí kterého tiskárnu snadno a rychle připojíte přímo k počítači. V kancelářích se můžete setkat i s ethernetovým připojením, které umožňuje přístup k tiskárně více uživatelům najednou.
Bezdrátové připojení
Stále oblíbenější je také bezdrátové připojení tiskárny. Připojení pomocí Wi-Fi umožňuje bezdrátový tisk z jakéhokoli zařízení, které je připojené ke stejné síti jako tiskárna. To je praktické v kancelářích, ale i domácnostech, pokud se vám při každém tisku nechce hledat kabel od tiskárny. Na podobném principu funguje i připojení tiskárny pomocí technologie Bluetooth, která usnadňuje tisk z mobilu nebo tabletu.
Dalšími možnostmi, které ovšem nejsou tolik rozšířené, jsou například tisk z cloudu, tisk pomocí mobilních aplikací a technologií nebo NFC připojení a tisk.
Přečtěte si také náš článek: Jak na správnou údržbu tiskárny?
Výběr té správné tiskárny pro fotografy a grafické designéry může být poněkud náročný. A navíc je potřeba počítat s tím, že se nejedná o levnou záležitost. Pokud to ale s tiskem kvalitních fotografií a grafických výtisků myslíte vážně, pak za to investice do pořádné tiskárny stojí. Vrátí se vám v podobě krásných fotografií a grafik s neuvěřitelně živými barvami a propracovanými detaily.