Jak vybrat herní myš
Volbu té pravé herní myši byste rozhodně neměli podcenit – ač se vám z široké nabídky může zatočit hlava, existuje několik základních parametrů, podle kterých se můžete při výběru orientovat. Jaké to jsou a čemu věnovat před koupí herní myši pozornost? Na to se zaměříme v dnešním článku.
Tvar, povrch, podsvícení a množství tlačítek
Může se to zdát banální, ale při výběru myši by prim mělo hrát převážně to, jak vám herní myš padne do ruky a zda se vám pohodlně drží. Jelikož ji budete pravděpodobně využívat i několik hodin denně, špatný tvar myši vám může herní zážitek zkomplikovat a co víc, můžete si zadělat i na zdravotní problémy a nechtěné křeče.
Jelikož je každý zvyklý na něco jiného a zároveň se i tvar ruky člověk od člověka liší, nejjednodušší je, pokud si herní myš můžete vyzkoušet přímo na prodejně. Většinou během několika vteřin spolehlivě poznáte, jestli vám tvar myši vyhovuje či nikoliv. Na výběr máte z klasických symetrických myší i myší s velice specifickým tvarem, u kterých je možná výběr na delší lokte, na druhou stranu můžete narazit na skutečně perfektní řešení. Zároveň si můžete vybrat z myší pro leváky i pro praváky.
Povrch myši je při výběru také důležitý – lesklý povrch působí designově, na druhou stranu je na něm okamžitě vidět každá šmouha, pokud tedy chcete, aby myš vypadala dobře delší dobu, musíte investovat čas do jejího pravidelného čištění. Někteří výrobci nabízejí i speciální lesklou úpravu, na které šmouhy prakticky vidět nejsou, většinou ovšem je vhodné vsadit na jistotu a vybrat si matnou variantu.
Dalším důležitým kritériem při výběru ideální herní myši je také podsvícení. Dražší myši prakticky vždy najdete s RGB podsvícením, díky čemuž vám myš bude hrát všemi barvami. Klasické myši svítí jednou barvou (často červenou), záleží tedy opět na vašich preferencích. Nevýhodou může být, pokud myš výrazně svítí i v případě, kdy jste počítač již uspali. Na tento faktor je ale vhodné doptat se přímo na prodejně či lidí, kteří mají s konkrétní myší zkušenosti.
Herní myš by měla mít minimálně dvě postranní tlačítka a ideálně také tlačítko nad kolečkem, které nejčastěji využijete pro přepnutí DPI. Množství tlačítek na myši záleží především na vaší preferenci a také na tom, s čím jste při hraní zvyklí pracovat.
Bezdrátová nebo tradiční varianta?
Hráči se často přou o to, zda je bezdrátová myš ke kvalitní hře použitelná. Odpověď zní zcela jistě ano. Současné bezdrátové myši jsou velice výkonné a nemusíte mít tedy starost o náhodné výpadky právě v nejintenzivnější části hry. Bezdrátová varianta vám řeší problém se zamotaným drátem, který může překážet, na druhou stranu je u ní třeba myslet na dobíjení baterií.
Jak velké DPI vybrat?
Co vůbec znamená zkratka DPI? V jednoduchosti by se dalo říct, že se jedná o hodnotu, která značí, jak detailně dokáže senzor myši snímat povrch pod sebou, kdy pak následně vyšle do počítače signál kam a jak rychle kurzor posunout. Je logické, že čím vyšší citlivost, tím rychlejší reakce na monitoru. Vždy je vhodné vybrat si spíše vyšší DPI, přičemž minimum při nákupu nové herní myši by se měla pohybovat kolem 4000 DPI. Ruku v ruce s DPI jde tzv. polling rate, tj. hodnota v hertzích, která označuje, jak často myš hlásí polohu počítači, přičemž minimálně by se mělo jednat o 1000 Hz.
Nyní tedy vidíte, že při výběru herní myši hraje roli jak intuice, tak konkrétní parametry. Nejedná se ale zpravidla o žádnou vědu, a pokud si přece jen nejste jisti, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme a pomůžeme vám vybrat ideální myš pro vaše herní zážitky.