Ergonomie na pracovišti - o významu ergonomie na pracovišti
Přibližně 40 procent zaměstnanců v Evropské unii tráví většinu své pracovní doby vsedě. Patříte mezi ně? Pak si jistě uvědomujete rizika s tím spojená. Při dlouhém sezení trpí vaše záda, krk i srdce. Jak se vyhnout zdravotním komplikacím spojeným se sedavým zaměstnáním?
Nejčastější zdravotní komplikace kancelářských pracovníků
Strašákem číslo jedna je bolest zad a páteře. Ta postihuje všechny věkové kategorie a je často spojována s nesprávným a dlouhým sezením. Není divu, pokud si uvědomíme, že při sezení je na páteř vyvíjen jednou takový tlak než při stání. I proto jsou výškově nastavitelné stoly stále oblíbenějším trendem.
Další častou „kancelářskou nemocí“ je takzvaný syndrom karpálního tunelu. Ten vzniká tlakem na karpální tunel, kterým prochází nerv v oblasti zápěstí. Nejčastější příčinou tohoto nepříjemného problému je časté a nesprávné používání počítače, respektive práce s klávesnicí a myší v nevhodné poloze, a léčba často vyžaduje chirurgický zákrok.
Práce s počítačem namáhá také oči – mohou vás pálit, štípat, slzet. Prevencí může být nejen procvičování zraku, ale také kvalitnější monitor nebo speciální brýle, které chrání před modrým světlem vycházejícím z počítače a pomáhají tak předcházet únavě očí.
Výjimkou není ani častá bolest hlavy či nohou, které se vlivem dlouhodobého sezení nedostatečně prokrvují, a nepřímým důsledkem dlouhodobého vysedávání u počítače může být také obezita a s ní spojené problémy, jako je například vysoký tlak nebo cukrovka.
Základem je cvičení
Je nutné si uvědomit, že člověk nebyl stvořený k dlouhodobému sezení. Ani ta nejergonomičtěji vybavená kancelář vám zdraví nezachrání, pokud ji nedoplníte tím nejzásadnějším – pohybem. Ale pozor, nejde jen o pravidelný běh nebo návštěvy fitness centra. Prevencí problémů pramenících z každodenního osmihodinového sezení u počítače je především pravidelné protažení.
Pomůže i správné vybavení
Pokud sedíte za stolem celé hodiny, nemusí to znamenat, že jste odsouzeni k problémům s krkem, zády, zápěstím nebo prsty. Správná ergonomie kanceláře – včetně správné výšky židle a stolu, optimálního rozmístění zařízení a použití vhodných doplňků – vám pomůže předcházet zdravotním problémům.
Dnešní doba přináší mnohá řešení, která pomáhají zdravotním problémům spojeným s prací na počítači předcházet. Ať už jde o ergonomická křesla, nastavitelné stoly, speciální klávesnice, myši i monitory, podstavce pod nohy nebo lehce dostupné rady a návody ke krátkému protažení těla během pracovní doby, s trochou snahy se můžete nepříjemným důsledkům plynoucích ze sedavého zaměstnání vyhnout.
V následujících dílech našeho seriálu vás seznámíme s konkrétními problémy a jejich prevencí, aby vás vaše práce nestála zdraví.